فروشگاه اینترنتی

سه شنبه 7 شهریور 1391

شکل و قیافه سازنده جهان چگونه است؟

نویسنده: inapply.ir 09118506072   

شکل و قیافه سازنده جهان چگونه است؟

ای قوم بــه حج رفتــه کجـایید کجـایید

معشوق هم این‌جاست  بیـایید بیـایید

معشوق تو همسایــه دیـوار بــه دیـوار

در بادیه سرگشته شمـا در چه هوایید

حرف عجیبی است! شکل و  قیافه سازنده جهان چطور است؟ مگر سازنده جهان شکل و قیافه هم دارد؟ این موضع شاید برای شما خیلی نو و عجیب و جالب باشد زیرا می‌خواهید بدانید که اگر سازنده‌ای هست شکل و قیافه‌ای چگونه است. پس از حالا به بعد مطالب را با دقت بیشتری بخوانید. سالیان دراز دانشمندان و فلاسفه در آسمان‌ها به دنبال  سازنده جهان می‌گشتند، اظهار عقیده می‌کردند که سازنده جهان در آسمان‌ها است و از آن بالا همه کس و همه چیز را می‌بیند. ولی این اظهار عقیده‌های حرفی غیرعملی به جایی نرسید تا این‌که علم فیزیک و شیمی روز به روز کامل‌تر شد و دانشمندان متوجه ماده شدند.

ماده در طبیعت به چهار شکل دیده می‌شود: ۱- جامد ۲- مایع ۳- بخار ۴- پلاسما.

حالت چهارم ماده که پلاسما  نامیده می‌شود، در همین اواخر کشف شده است و آن عبارت از حالتی است که اتم های ماده شکافته و تجزیه می‌شوند.

«م- واسیلیف» در کتاب ماده و انسان می‌گوید: «پلاسما  مخلوطی از اتم‌های یونیده و الکترون‌های آزاد، با تعداد اتم‌هاب کامل و گاهی اوقات حتی مولکول‌های گاز است.

… درخشندگی گاز  خیلی رقیق در لامپ فلورسنت ناشی از پلاسماست … حداکثر دمای  فعل و انفعالات شیمیایی از ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ درجه سانتی‌گراد بالاتر از این حد حالت حقیقی پلاسما ظاهر می‌شود حالتی که هنوز مطالعات ما درباره آن نارسا است (برای اطلاعات بیشتر به کتاب ماده و انسان، ترجمه مهندس پرویز قوامی مراجعه نمایید.)

تجزیه ماده- قبلاً  گفتیم که ر چه را که با چشم می بینیم و با دست لمس می‌کنیم اسمش ماده است، دانشمندان شروع به خرد کردن ماده نمودند. ما در این‌جا به عنوان مثال تجزیه چند ماده نظیر گچ، آهک، آب و قند و گوگرد را تعریف می کنیم.

تجزیه گچ- دانشمندان یک ذره بسیار کوچک گچ را خرد کردند، یک ذره خیلی‌خیلی کوچکی درست شد، باز هم آن ذره ری گچ را خرد کردند تا جایی که دیگر نتوانستند ان ذره‌ی خیلی کوچک را با کلنگ‌های فیزیکی خرد کنند، امروز  می‌دانیم که این ذره کوچک را مولکول می‌گویند. مدت‌ها مأیوس بودند تا بالاخره دانشمندان به یاد کلنگ‌های شیمیایی افتادند و به محض به کار بردن کلنگ‌های شیمیایی آن ذره خیلی ریز به نام مولکول به شش قطعه تقسیم شد، وقتی به دقت نگاه کردند دیدند که این شش قطعه ریز گچ، دوتای آنها هر کدام یک شکل و قیافه مخصوصی دارد و چهارتای آن چهارقلو یعنی کاملاً شبیه هم هستند، ولی هیچ کدام از این ذرات  خرد شده  اصلاً شبیه گچ نبودند و اسم این ذرات کوچک را گوگرد، اکسیژن و کلسیم گذاشتند. دانشمندان متوجه شدند که گچ ازیک اتم گوگرد و چهار اتم اکسیژن  و یک اتم کلسیم درست شده است و چون این ذرات کوچک دیگر قابل تقسیم نبودند اسمش را اتم گذاشتند و معنی اتم که کلمه یونانی است یعنی «چیز غیر قابل تقسیم» پس از تجزیه گچ به نتیجه زیر می‌رسیم.

گچ= گوگرد +اکسیژن + کلسیم

تجزیه آهک- دانشمندان یک ذره بسیار کوچک آهک را برداشتند و آن را هم مانند گچ خرد کردند، آن خرد شده را باز هم خرد کردند تا جایی که کلنگ‌های فیزیکی دیگر قادر به خرد کردن آن مولکول  یا ذره آهک نبودند، بنابراین باز هم از کلنگ‌های شیمیایی استفاده کردند و آن ذره یا مولکول آهک، خرد و به دو قسمت تقسیم شد که این دو ذره تقسیم شده هیچ‌کدام شبیه آهک نبودند و به کلی غیر از آهک  بودند و اسم این دو ذره را کلسیم و اکسیژن گذاشتند، و  به این نتیجه رسیدند که اهک  از اتم‌های کلسیم و اکسیژن  درست شده است.

آهک = کلسیم + اکسیژن

تجزیه آب-  دانشمندان یک ذره آب را تجزیه کردند. باز هم به این نتیجه رسیدند که آب به این شلی هم از ذرات سفتی درست شده مثل ذرات آهک که اسم این ذرات اکسیژن و ئیدروژن نامیده شد.

آب= اکسیژن + ئیدروژن

تجزیه گوگرد- دانشمندان یک ذره گوگرد را خرد و مشاهده کردند که نه تنها کلنگ‌های فیزیکی بر آن بی‌اثر است بلکه کلنگ‌های شیمیایی هم اثری بر گوگرد ندارند و متوجه شدند مواد یا ماده‌هایی که در طبیعت هستند بعضی مرکب یعنی از جمع چند اتم درست شده‌اند و بعضی مفرد هستند که آنها را امروزه به نام عناصر می‌شناسیم.

گوگرد = گوگرد

دانشمندان مشاهده کردند که جنس اصلی گچ، آهک، آب و گوگرد از اکسیژن، کلسیم، گوگرد و ئیدروژن است، شروع به تجزیه سایر مواد نمودند. مثلاً  شیشه را تجزیه کردند و در شیشه یک عنصر تازه‌ای دیدند که نام آن را سیلیس گذاشتند، قند و چوب را تجزیه کردند، دیدند در چوب و قند علاوه بر اکسیژن و ئیدروژن یک عنصر دیگری هم هست که نام آن را کربن گذاشتند.

بالاخره دانشمندان  هر چه به دستشان رسید تجزیه کردند و در هر ماده‌ای عنصر تازه‌تری پیدا کردند و برای آن نام جدیدی گذاشتند و مجموعاً یکصد و شش عنصر پیدا کردند که ما نام تعدادی از آنها را در این‌جا برای شما ذکر می‌کنیم.

اکسیژن- ئیدروژن- کلسیم- گوگرد- آهن- سرب- طلا- کربن- سیلیس- ازت- ففر- سدیم- منیزیم- منگنز- جیوه …

ولی از این به بعد هر ماده تازه‌ای که به دستشان می‌رسید و تجزیه می‌کردند می‌دیدند که از همین ۱۶ عنصر درست شده است، حتی ذره‌ای ادرار را تجزیه کردند دیدند از همین ۱۰۶ عنصر است و جز این عناصر چیز دیگری ندارد، حتی پیه گرگ را تجزیه کردند دیدند باز هم از همین ۱۰۶ عنصر درست شده است، حتی هوای به این رقیفی را هم تجزیه کردند دیدند هوا هم از اکسیژن و ازت و ئیدروژن درست شده است. خیلی عجیب است! ححتی یک ذره پنبه از لحاف در آوردند و تجزیه کردند دیدند باز هم از همین ۱۰۶ عنصر است، یک نخود از میان آش در آوردند و تجزیه کردند، دیدند که باز هم از همین ۱۰۶ عنصر درست شده است.

یک دانه موی ریش را تجزیه کردند و فکر کردند که ممکک است ریش عنصر تازه‌تری داشته باشد، ولی متأسفانه دیدند که باز هم از همین ۱۰۶ عنصر است.

کار مهم‌تری کردند، یک عقرب را هم گرفتند و زهر آن را در آوردند و پس از آزمایش خیلی تعجب کردند، زیرا که دبدند زهر عرب از همین ۱۰۶ عنصر درست شده است.

دانشمندان مدت‌ها تجسس می کردند تا بالاخره شنیدند سنگی از آسمان به زمین افتاده است، خوشحال شدند با عجله مسافرت کرده خود را به محل افتادن آن سنگ رساندند، فکر کردند که چون این سنگ از آسمان افتاده و از یکی از ستارگان آسمانی کنده شده است، پس باید عنصر تازه‌ای داشته باشد ولی باز هم دیدند که عناصر سنگ آسمانی هم از همین ۱۰۶ عنصر است، اخیراً به کره ماه رفتند و مقداری از مواد سنگ و خاک ماه را به زمین آوردند، باز هم عنصر تازه‌ای نیافتند.

بالاخره نام این عناصر مرکب را اتم نامیدند و همان‌طور که گفتیم اتم کلمه یونانی و معنی آن یعنی چیز غیرقابل تقسیم.

شکافتن اتم

  پله دوم برای کشف چگونگی روح یا نیرو ویا به قول برخی سازنده جهان! عبارت از شکافتن اتم بود. گفتیم اتم یعنی عنصر غیرقابل تقسیم و این عنصر خیلی‌خیلی کوچک است، برای این‌که شما پی به کوچکی این اتم ببرید کافی است بگویم که اگر دویست و پنجاه میلیون از این اتم‌ها را پهلوی هم بگذارید به سختی طول آنها به ۵/۲ سانتی‌متر می‌رسد، پس اتم چیزی نیست که بتوان آن را لمس کرد و یا با چشم غیر مسلح دید.

ولی به مرور دانشمندان اتم‌های کوچک‌تری پیدا کردند و نام این اتم «نوترینو» است. دانشمندان حساب کرده‌اند که اگر صد هزار عدد از اتم‌های نوترینو را پهلوی  هم قرار دهیم تازه به اندازه قطر یکی از اتم‌های معمولی می‌شود.

حتماً به این فکر فرو می‌روید، پس چیزی که این‌قدر کوچک است، پس چطور قطر و وزن آنها حساب می‌شود؟ با چه وسیله‌ای با کدام متر این اتم اندازه‌گیری می‌شود البته پاسخ به این سوال کاملاً از بحث ما خارج است و اگر علاقه‌مند هستید که به طور دقیق‌تر طرز شکستن و محاسبه وزن و قطر اتم‌ها را بدانید، باید به کتب فیزیک و شیمی دانشگاهی مراجعه نمایید، البته کتاب‌های ساده‌تری هم نوشته شده است به نام «ماده، زمین و آسمان» که نویسنده آن «ژرژگاموف» و مترجم آن آقای رضا اقصی می‌باشد یا جزوات دیگری مانند «شبح درون اتم» نوشته «آیزاک آسیموف» که به وسیله آقای دکتر فرخ‌ شادان ترجمه شده و کتب دیگری از این قبیل می‌توانید مطالعه کنید که کاملاً مربوط به اتم و فیزیک می‌باشند.

صحبت من درباره شکافتن اتم بود. دانشمدان به این فکر افتادند که ببینند فرق این اتم‌ها با یکدیگر چیست؟  فرق اتم اکسیژن با ئیدروژن چیست؟  مدت‌ها دانشمندان به این فکر بودند تا بالاخره توانستند با کلنگ‌های الکتریکی، اتم را بشکنند. بالاخره وقتی اتم شکسته شد  پی به حقارت خود برد، و پی به اشتباه خود، زیرا اسم کوچک‌ترین عنصر ساده را اتم یعنی غیرقابل تقسیم گذاشته بود، در حالی که با شکافتن  اتم مشاهده کرد که خود اتم از چند ذره کوچک‌تر درست شده است.

زیرا با شکافتن اتم مشاهده شد که در درون این اتم یک ذره نورانی شبیه خورشید وجود دارد که اسم آن را پروتون گذاشتندو تعدادی ذرات دیگر به سرعت مثل ستاره به دور هسته مرکزی اتم که اسمش را پروتون گذاشته بودند می چرخند، اسم این ذرات چرخنده را هم الکترون گذاشتند. بین هسته مرکزی اتم و ذراتی که به دور آن می چرخیدند فاصله‌ای  وجود داشت که اسم آن را هم نوترون گذاشتند. پس معلوم شد که هر اتم از سه قسمت درست شده است.

ذره ذره کاندرین  ارض و سما است      جنس خود را همچو کاه و کهربا است

اتم = الکترون +نوترون+پروتون

اتم

فرق اتم‌ها با یکدیگر- اتم‌ها چه فرقی با یکدیگر دارند، چرا اکسیژن شبیه ئیدروژن نیست و ئیدروژن شبیه آهن یا کربن نیست؟

با شکافتن اتم این مسأله حل شد که این اتم‌ها چه فرقی با یکدیگر دارند، وقتی تک‌تک اتم‌ها را شکستند و شکافتند، مشاهده نمودند که ستاره‌هایی که در هر اتم دور پروتون آن اتم می چرخد متفاوت است مثلاً:

اتم ئیدروژن یک ستاره (با یک الکترون) دارد.

اتم هلیوم دو ستاره (یا دو الکترون) دارد.

اتم لیتیوم سه ستاره (یا سه الکترون) دارد.

اتم کربن ۴ ستاره (یا چهار الکترون) دارد.

آهن ۲۶، نقره ۴۷، رادیوم ۸۸ و اورانیوم ۹۲ ستاره دارد.

اتم

اتم‌ها به هم قابل تبدیل هستند- کم‌کم موضوع بسیار مهم می‌شود، خیلی‌خیلی باید توجه کرد، دانشمندان توانسته‌اند الکترون‌ها یعنی ستاره‌های برخی از عناصر را کم یا زیاد کنند، یعنی مثلاً به ئیدروژن یک ستاره یا الکترون بدهند، که در این صورت تبدیل به هلیوم خواهد شد، یا از کربن که دارای چهار ستاره است یک یا دو ستاره بگیرند، در این صورت کربن تبدیل به ئیدروژن یا هلیوم خواهد شد. با این حساب همه ۱۰۶ عنصر قابل تبدیل به یکدیگرند یا به عبارت دیگر تمام ۱۰۶ عنصر از یک عنصر ئیدروژن درست شده اند، در واقع می‌توان گفت:

اولاً: همه چیز قابل  تبدیل به همه چیز است.

ثانیاً: همه چیز قابل تبدیل به ئیدروژن است.

البته نباید فراموش کرد که تبدیل اتم‌ها به یکدیگر به این سادگی‌ها هم نیست، زیرا گاهی لازم است هم الکترون‌ها تغییر کنند و هم پروتون‌ها و نوترون‌ها، ولی من  ناچاراً برای این‌که موضوع تا حدودی و به طور کلی برای اکثریت قابل درک باشد، مضوع را به شکل و طرح ساده‌ای  عاری از پیچیدگی‌های علمی بیان کردم،(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) اما آنچه مسلم است عناصر به هم قابل تبدیل هستند، به همین دلیل است که در حال حاضر آهن و مس را می‌توان تبدیل به طلا نمود، ولی چون مخارج آن بیش از قیمت طلا می‌شود لذا صرف نمی‌کند که مس با اهن را تبدیل به طلا نمایند.

درباره دو نکته مهم فوق بیشتر بحث می‌کنیم:

ئیدروژن گازی است غیرمرئی یعنی با چشم دیده نمی‌شود و خودش مثل بخار نفت و بنزین شعله‌ور شده و آتش می‌گیرد.

اکسیژن گازی است که ماده اساسی هوا و سبب تمام سوختنی‌ها می‌شود ولی اگر دو اتم ئیدروژن و یک اتم اکسیژن با هم ترکیب شوند آب درست می‌شود که آن نه اکسیژن است و نه ئیدروژن، پس آب قابل تبدیل به اکسیژن و ئیدروژن است.

مثال دیگر:

«کلر» گازی است خفه کننده، سدیم فلز سوزان و سوزاننده است، ولی وقتی با هم ترکیب می‌شوند نمک طعام درست می‌شود.

نمک طعان= سدیم + کلر

پس نمک طعام نه کلر است و نه سدیم، ولی هم سدیم دارد و هم کلر. می‌بینیم که نمک طعام قابل تبدیل به سدیم و کلر است، همین‌طور تمام مواد دنیا از همین عناصر درست شده‌اند و با ترکیب آنها همه چیز می‌توان ساخت. پس به یک نتیجه بسیار مهم می‌رسیم و آن این است که:

ادامه دارد. . .منبع:
http://hipnotism.ir

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات