فروشگاه اینترنتی

دوشنبه 6 شهریور 1391

هیپنوتیزم بعد از فروید

نویسنده: inapply.ir 09118506072   

 

هیپنوتیزم بعد از فروید

بعد از فروید هیپنوتیزم تا جنگ جهانی دوم به حالت رکود بسر می‌برد، ولی در اواخر جنگ جهانی دوم به علت زیاد شدن بیماران روانی در اثر جنگ و نارسا بودن، گران بودن و طولانی بودن و شاید اکثراً بی‌تأثیر بودن روانکاوی بار دیگر نظر دانشمندان متوجه علم هیپنوتیزم شد، و در تکمیل این علم تلاش‌های فراوانی به عمل آمد.

هیپنوز در انگلستان

جامعه پزشکان انگلستان متفقاً گزارش دادند که پدیده هیپنوتیزم بر مبنای علمی استوار بوده و حقیقت دارد، این کمیسیون ارزش هیپنوتیزم را به عنوان یک روش جدید برای معالجه بیماری‌های عصبی تأیید نمود و بالاخره پس از تلاش فراوان پدیده هیپنوتیزم رسماً مورد قبول و موافقت جامعه پزشکان انگلستان قرار گرفت.

 در حال حاضر در انگلستان روان‌پزشکان بزرگی وجود دارند که تمام هم خود را پیرامون هیپنوتیزم قرار داده‌اند.

از جمله دکتر اس.جی. وان پلت سر دبیر مجله هیپنوتیزم طبی بریتانیا که این مجله در هر فصل یک شماره و در سال چهار شماره منتشر می‌شود.

دکتر «اس جی وان پلت» علاوه بر عهده داشتن سردبیری این مجله ارزنده جهانی در بسیاری از مجامع پزشکی  جهان عضویت دارد از جمله:

۱-    ریاست انجمن هیپنوتیزم  طبی بریتانیا

۲-    عضو شورای  پزشکی انگلستان

۳-    عضو سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل متحد

۴-    عضو انجمن  هیپنوتیزم کلینیکی و تجربی نیویورک

۵-    عضو انجمن تحقیقات و اعتیادات مواد مخدر

تألیفات  دکتر اس.جی.وان پلت

این دانشمند بزرگ هیپنوتیزم انگلستان تألیفات و مقالات بسیار زیادی در زمینه هیپنوتیزم دارد، که برخی از آنها در اینجا ذکر می‌شود.

۱-    اسرار هیپنوتیزم، تألیف سال ۱۹۶۶

۲-    هیپنوتیزم و قدرت آن، انتشار سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۵۷

۳-    هیپنوتیزم و ا رزش معالجی آن در طب، انتشار سال ۱۹۴۹

۴-    هیپنوتیزم و ارزش آن در مقابل  داروها،  تألیف سال ۱۹۴۹

۵-    هیپنوتیزم شدن در حال بیداری، تألیف سال ۱۹۵۴

۶-    هیپنوتیزم مدرن- کلید مغز

۷-    نقش تلقینات در حال هیپنوتیزم در بهبود اختلالات روان‌تنی و روان عصبی

از نوشته‌های دکتر اس.جی وان پلت در این کتاب زیاد استفاده شده است.

کتاب‌های یاد شده به فارسی ترجمه نشده‌اند و در ذیل متن انگلیسی کتاب ها را ملاحظه می فرمایید.

HYPNOTISM AND THE POWER WITHIN (skeffington, London, 1950) (Ioth Large Revised Edition 1957)

HYPNOTISM AND ITS THER APEUTIC VALUE IN MEDICINE  (Medical Press, London, 1949).

HYPNOTISM AND ITS  IMPORTANCE IN MEDICINE (Lecture to University College, London, 1949).

HOW TO CONQYER NERVES (Skeffington, London, 1954 (2nd Edition 1957).

WAKING HYPNOSIS: A Doctor’s Case Book (Courtenay Press, Brighton, 1954).

MODERN HYPNOTISM: KEY TO THE MIND (Courtenay Press, Brighton, 1955) (2nd Edition 1957).

HYPNOTIC SUGGESTION: Its Role in Psychoneurotic and Psychosomatic Disorders (John Wright & Sons, Bristol, 1955) (2nd Edition 1957).

MEDICAL HYPNOSIS (Gollancz, London, 1953).

EXPERIMENTAL HYPNOSIS (Macmillan, New York, 1952).

THERAPY THROUGH HYPNOSIS (Citadel Press, New York, 1952).

 

دکتر کارلو مارچزی

دیگر از دانشمندان بزرک هیپنوتیزم انگلیسی پروفسور کارلومارچزی است.

«کارلومارچزی» یکی از دانشمندان بزرگ جهانی  هیپنوتیزم است.

دکتر کارلو مارچزی,استاد هیپنوتیزم

دکتر کارلو مارچزی

«مارچزی» در انگلستان متولد شد و تحصیلاتش را در رشته پزشکی به پایان رسانید. اولین آشناییش با هیپنوتیزم در سال ۱۹۳۰ بود، و آن عبارت از روزهایی بود که در انجمن تحقیقات طبی بین‌المللی متشکله در لندن از وی دعوت شده بود.

در سال ۱۹۳۲ به او اجازه داده شده که در «پلی کلینیک ذاگرب یونیورسیته» یوگسلاوی مشغول کار در رشته هیپنوتیزم شود. او به زودی اداره بیمارستان صلیب سرخ ذاگرب را به عهده گرفت(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) و هیپنوتیزم را به عنوان یکی از روش‌های جاری روزمره معالجات قرار داد، و بعد از آن اجازه گرفت که هیپنوتیزم را در دانشکده دندانپزشکی ذاگرب در یوگسلاوی تدریس کند. در این هنگام کار مشترکی را با «جی-بی-آرهاین» شروع کرد و تاریخ آزمایشات و بررسی‌های «درک فوق‌العاده حواس» را مورد تحقیق قرار داد. برای اولین بار بود که انتقال فکر از  فاصله ششصد مایلی  مورد آزمایش قرار گرفت.

دکتر کارلو مارچزی در خلال جنگ از فن هیپنوتیزم در معالجات بیماران  استفاده می‌کرد، در پایان جنگ به وسیله نازی‌های حکومت آلمان زندانی و محکوم به اعدام شد، زیرا یک زندانی امریکایی را به طور پنهان از طریق هیپنوتیزم معالجه نموده بود. زندان بهترین محل برای استفاده از هیپنوتیزم بود و گویا «مارچزی» فرشته‌ای بود که از آسمان برای نجات زندانیان از ترس و وحشت فرود آمده بود. عده‌ای از زندانیان محکوم به مرگ در کوره‌های آدم‌سوزی بودند، روی عده‌ای بدون داروهای بیهوشی اعمال جراحی انجام می‌شد و عده‌ای را به شکل‌های مختلفی اعدام می‌کردند.  «مارچزی» همه  این محکومین را هیپنوتیزم می‌کرد، ترس و و حشت آنها را از بین می‌برد، احساس درد و شکنجه و سوزش را زایل می‌کرد، اطرابات روانی را تسکین می‌داد ولی طولی نکشید که جنگ با شکست آلمانی‌ها پایان یافت و «مارچزی» نیز از مرگ خلاص شد و در بیمارستان‌ها شروع به معالجه سربازان بیمار روانی از طریق هیپنوتیزم کرد.

در ۱۹۵۲ به امریکا مسافرت کرد، و در آنجا تا سال ۱۹۶۰ به فعالیت‌های خود در رشته هیپنوتیزم ادامه داد، و سخنرانی‌های زیادی در مجامع پزشکی امریکا ایراد نمود که اکثر آنها در کنگره انجمن سالیانه پزشکی پان-آمریکن در شهر مکزیکو انجام شده و مضبوط است.

دکتر محمود مفتیک در جشن سی‌امین سال فعالیت‌های هیپنوتیزمی «کارلو مارچزی» می‌گوید: «مارچزی یک عصر درخشان در هیپنوتیزم را پایه‌گذاری و مشخص کرد که تا به امروز به آخرین نقطه  انتهایی و اوج خود رسیده است. اظهار عقیده‌اش درباره «روانکاوی» و آزمایشات و عقاید وی درباره استعداد و ادراک خارق‌العاده حواس از طریق هیپنوز از پر اهمیت‌ترین اقدامات دانش بشری در این زمینه است.

مارچزی می‌گوید: هیپنوتیزم برخلاف تصور عموم، خواب، نیست، بلکه هیپنوتیزم عبارت از تمرکز فکری است که همراه با ازدیاد ادراک خارق‌العاده حواس می‌باشد و چون ادراک خارق‌العاده حواس مربوط به دنیای ناخودآگاهی است پس مکانیسم هیپنوز نیز مربوط به سازمان ناخودآگاهی است و خواب یکی از حالاتی است شبیه حالات دیگر که در حال تمرکر  یا همان هیپنوز به معمول تلقین می‌شود.

 منبع:
http://hipnotism.ir

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic