فروشگاه اینترنتی

دوشنبه 6 شهریور 1391

وداع با روانکاوی

نویسنده: inapply.ir 09118506072   

وداع با روانکاوی

«روانکاوی دانش معجزه‌گر قر نبیستم که «فروید» پیامبر معروف روان‌شناسی، رسالت آن را به عهده داشت، به حال رکود افتاده و  عده‌ای از دانشمندان روان پزشکی معتقدند که این روش در لحظات احتضار بسر می‌برد.

عده‌ای از دانشمندان برجسته روان پزشکی در سراسر دنیا معتقدند که «پسیک آنالیز» یا (روانکاوی) دانش معجزه‌گر  نیمه اول قرن بیستم روز به روز  اعتبار خود را از دست می‌دهد و به  حال  نزع افتاده است.

در حال حاضر، از «روانکاوی» به عنوان وسیله‌ای جهت بررسی و تحقیق در رشته‌های روانی افراد استفاده می‌شود و اعتبار آن به عنوان یک روش درمان‌کننده مردود شده است.

دانشمندان «پسیکیاتری» (طب روانی) برای اثبات عقیده خود دلایل زیر را اقامه کرده‌اند:

۱-    بر طبق تحقیقاتی که «موسسه ملی طب روانی» ایالات متحده امریکا به عمل آورده روانکاوی از ۴۰ روش  شناخته شده درمانی روان‌پزشکی،  کمتر مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر این روش فقط در مورد ۲ درصد بیماران روانی بکار می‌رود.

۲-    به تریج که طب روانی وسعت می‌یابد و پیشرفت می‌کند «روانکاوی» جای خود را به روش‌های درمانی ارزان‌تر  و موثرتر می‌دهد. در کشورهای متحده امریکا برای هر جلسه روانکاوی از ۵۰ الی ۱۲۰ دلار پرداخت می‌شود و اگر بیماری بخواهد ۳ تا ۶ مرتبه در هفته مورد روانکاوی قرار بگیرد، در مبلغ هنگفتی را باید برای روانکاوی هزینه بپردازد.

۳-    بسیاری از دانشمندان معتقدند که از سال ۱۹۳۰ که «زیگموند فروید» پیامبر  این روش وفات یافته است «روانکاوی» پیشرفتی نکرده و در حال رکود مانده است.

۴-    اگرچه ادعا شده است که (روانکاوی) در درمان ناراحتی‌های روانی اثر معجزه‌آسا دارد، ولی تجربیات علمی نتوانسته است این موضوع را ثابت کند.

۵-    «روانکاوی» روز به روز زیادتر مورد انتقاد دانش‌پژوهان قرار می‌گیرد و به تدریج قدرت د فاع از آن کاهش می‌یابد.

۶-    صرف نظر از دلایلی که رکورد «روانکاوی» ممکن است داشته باشد، این رشته ظاهراً هم‌گام  با دانش‌روان پزشکی پیشرفت نکرده است.

دکتر «هارولد کلمن» مدیر مجله امریکایی در یکی از شماره‌های این نشریه نوشت، در سال ۱۹۵۴ از هر ۷ نفر دانشجوی طب روانی یک نفر داوطلب تخصص در رشته روانکاوی بود، اما این رقم اکنون به ۱ نفر از ۲۰ نفر کاهش یافته است.

بسیاری از دانشمندان روانکاوی به روش  مذکور انتقاد کرده و می‌گویند، چون با روش مذکور نمی‌توان به ریشه‌های ناراحتی روانی بیمار دست یافت، از این‌رو تغییر و اصلاح سلوک و رفتار بیمار موقتی بوده و با این روش نمی‌توان ناراحتی او را معالجه قطعی کرد. دکتر «دونالد گابلان» که از روانکاوان معروف و برجسته است می‌گوید البته ممکن است شخصی را که مبتلا به هم‌جنس‌بازی است با روش مذکور معالجه کرد و او را به یک انسان عادی اصلاح کرد، ولی باید یقین داشت که در معالجه اساسی او قدمی برداشته نشده است.

فروید نیز خود در سال‌های اخر عمر درباره سودمند بودن روش روانکاوی از لحاظ درمان کردن بیمار مشکوک بود. او اعتقاد داشت که در آینده روانکاوی از لحاظ درک ضمیر ناآگاه که مرکز امیال سرکوفته شده انسان است، به مراتب بیش از جنبه درمانی آن اهمیت پیدا خواهد کرد و از این لحاظ روانکاوی به صورت علم ضمیر ناآگاه درخواهد آمد.

معهذا باید اذعان داشت که هزاران نفر  از بیماران روانی گواهی دادند که به وسیله روانکاوی ناراحتی‌های عصبی آنها درمان پذیرفته است، ولی در هر حال نباید فراموش کرد که روش روانکاوی که عبارت از سخن گفتن و مذاکره کردن با بیمار است، نمی‌تواند برای بیمار درمان بیاورد و اگر بیمارانی بوده‌اند که در ضمن روانکاوی و یا در نتیجه آن بهبود یافته و یا بدتر شده‌اندو به این  سبب بوده است که عوامل خارجی در کیفیت روانی آنها موثر واقع شده  است.

«آنا» دختر «فروید» اخیراً در نیویورک اظهار داشت، دانش روانکاوی از یک نسل گذشته تاکنون به حال رکود باقی مانده و بیم آن می‌رود که نتواند خواسته‌های نسل جوان را ارضاء کند زیرا نسل جوان توقع دارد، روانکاوی بین مردم و اجتماع مصالحه و سازش  برقرار کند و متأسفانه این علم در عمر کوتاه خود آنقدر پیشرفت نکرده است که بتواند از عهده این توقع برآید.

در هر حال آنچه که  می‌توان از مجموع مباحث  این گفتار نتیجه گرفت، آن است که (علم روانکاوی یعنی میراثی که «فروید» پدر روانشناسی و یا پیامبر روانشناسی نیمه اول قرن بیستم برای بشر به ارمغان آورد و وعده داد که این علم معجزه‌گر قادر خواهد بود، بشر را از کلیه آلام و مصائبش آزاد ساخته و زندگی را بر او شیرین و دلپذیر سازد) در معرض یک خطر  واقعی قرار گرفته و بعید نیست که در آینده اعتبار نسبی امروزی خود را نیز از دست بدهد، و از جنگ جهانی دوم به بعد «هیپنوآنالیز» جانشین «پسیکانالیز» شده است.منبع:
http://hipnotism.ir

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic